konec Kvalifikace Velké ceny Ruska
Vítěz: S. Vettel (Ferrari)
Komentuje: Michal Šandor
 
Ode mě je to pro dnešek vše, děkuji vám za pozornost a nezapomeňte zítra od 14 hodin sledovat on-line přenos ze samotného závodu. Grand Prix Ruska bude zcela jistě zajímavá a bude interesantní sledovat i honičku Mercedesu za Ferrari. Mějte se fajn a hezký zbytek soboty.
 
Máme za sebou kvalifikaci na Velkou cenu Ruska, kterou nakonec po dramatickém závěru opanoval Sebastian Vettel, který porazil svého týmového kolegu Kimiho Räikkönena o 59 tisícin sekundy. Třetí dojel Valtteri Bottas a čtvrtý Lewis Hamilton. Stáj Ferrari má oba své vozy v první řadě poprvé od Velké ceny Francie 2008. Na konci první část kvalifikace havarovali Jolyon Palmer a Pascal Wehrlein, který skončili v bariéře. O nic vážného se ale naštěstí nejednalo.
 
Konečné pořadí kvalifikace na Velkou cenu Ruska: 1. Vettel, 2. Räikkönen, 3. Bottas, 4. Hamilton, 5. Ricciardo, 6. Massa, 7. Verstappen, 8. Hülkenberg, 9. Pérez, 10. Ocon, 11. Sainz, 12. Stroll, 13. Kvjat, 14. Magnussen, 15. Alonso, 16. Palmer, 17. Vandoorne, 18. Wehrlein, 19. Ericsson, 20. Grosjean.
 
Konec kvalifikace.
 
0:00
Kimi Räikkönen svůj čas nezlepšil, ale zůstává první. Ovšem záhy jej porazil Sebastian Vettel, který byl rychlejší o 59 tisícin. Valtteri Bottas se zařadil na třetí místo a Lewis Hamilton je až čtvrtý. Pole position tak získává Sebastian Vettel!
 
0:00
Čas vymezený pro třetí část kvalifikace práve vypršel a jezdci dokončují svá poslední měřená kola! Boj o pole position graduje!
 
1:38
Všichni jedou na ultra-měkkých pneumatikách. Jezdci najíždí do svých posledních pokusů!
 
2:10
Mechaniky opustili také Nico Hülkenberg, Esteban Ocon, Sergio Pérez a Felipe Massa. Ani jeden z nich by ale do bojů o pole position zasáhnout neměl. Jsme ale v Rusku, kde je možné opravdu všechno.
 
3:14
Z boxů odjeli také Lewis Hamilton a Valtteri Bottas. Za chvíli je budou následovat další chlapáci.
 
4:01
Krátkou přestávku ukončil Sebastian Vettel, který opustil pit lane jako první a "kvalda" v Soči za chvíli vyvrcholí.
 
5:05
Všichni jezdci zajeli do boxů a na dráze tak panuje absolutní klid před závěrečnou bouří. Závěr kvalifikace na Velkou cenu Ruska bude ještě hodně zajímavý!
 
6:51
Valtteri Bottas se pokusí sesadit Kimiho Räikkönena, ale po projetí cílem byl o 36 tisícin pomalejší než jeho krajan. Iceman tedy zůstává první a neporazil ho ani Lewis Hamilton, který zřejmě vypustil závěrečný sektor.
 
7:50
Kimi Räikkönen zareagoval tím nejlepším možným způsobem. Časem 1:33.253 se vyšvihl do čela průběžného pořadí s náskokem 173 tisícin sekundy na Sebastiana Vettela.
 
8:25
Nico Hülkenberg zajel první měřený čas a logicky se tak usadil na prvním místě. Jak odpoví například Kimi Räikkönen?
 
9:20
Felipe Massa jako poslední opustil garáž a všech deset pilot momentálně krouží po trati. Rozjeté kolo mají Nico Hülkenberg, Kimi Räikkönen a Sebastian Vettel.
 
10:41
Právě Valtteri Bottas opanoval minulou kvalifikaci v Bahrajnu a vůbec poprvé v kariéře získal pole position. Uvidíme, zda se podobný kousek finskému jezdci povede i v Soči.
 
11:58
Valtteri Bottas s Lewisem Hamiltonem na nic nečekali a ještě před oficiálním startem závěrečného segmentu se seřadili na konci boxové uličky, aby mohli ihned vyrazit na trať. Za nimi vyjel Nico Hülkenberg.
 
12:00
Třetí část kvalifikace právě začala.
 
0:00
Do třetího kvalifikačního segmentu nepostupují Stroll, Sainz, Alonso, Magnussen, Kvjat.
 
0:00
Sergio Pérez se vyhoupl na deváté místo, na desáté posléze klesl jeho týmový kolega Esteban Ocon. O postup ještě bojují Stroll, Sainz a Magnussen.
 
0:00
Čas vymezený pro druhou část kvalifikace právě vypršel a jezdci dokončují svá poslední měřená kola.
 
1:57
Sergo Pérez konečně vyrazil na trať, ale na postup do třetí kvalifikační fáze bude mít jen jeden pokus. Prapor Force Indie ještě drží Esteban Ocon, který je momentálně osmý.
 
2:45
Daniil Kvjat si nikterak nepolepšil a stále zůstává jedenáctý. Miláček domácího publika bude mít ještě možnost proniknout do závěrečné části.
 
3:54
Do smíchu ale není ani Kevinu Magnussenovi a Fernandu Alonsovi. Místo toho, aby ještě zabojovali o postup mezi deset nejrychlejších, jsou stále v boxech.
 
4:46
Sergio Pérez asi nechá vše na jediný pokus, protože stále neopustil své mechaniky. Mexičan tedy zvolí metodu buď, anebo.
 
6:10
V současné chvíli by do třetí části nepostoupili Kvjat, Sainz, Magnussen, Alonso a Pérez. Všichni mají na svých vozech ultra-měkké pneumatiky.
 
7:19
Měřený čas ve druhém segmentu dosud nezajel Sergio Pérez a vzhledem k tomu, že má z monopostu sundaná kola, jen tak se na trať zřejmě nepodívá.
 
8:56
Valtteri Bottas porazil Kimi Räikkönena o 789 tisícin sekundy! Lewis Hamilton se vzápětí snažil zdolat svého stájového parťáka, ale ani jemu se nepovedlo předjet Valtteriho Bottase.
 
9:59
Je tomu skutečně tak. Do čela průběžného pořadí se posunul Kimi Räikkönen, který má stejně jako ostatní nazuté ultra-měkké pneumatiky.
 
10:24
Za oba williamsy se zařadil Nico Hülkenberg na Renaultu. Lze očekávat, že ani Felipe Massa neudrží vedoucí příčku moc dlouho.
 
11:18
První měřený čas ve druhé fázi kvalifikace zajel Felipe Massa, jeho stájový kolega Lance Stroll byl pomalejší o 686 tisícin sekundy.
 
12:14
V boxech zůstávají Vettel, Verstappen, Ocon, Ricciardo, Pérez a Alonso. Co nevidět i oni vyjedou z boxů a poperou se o postup do závěrečného kvalifikačního dílu.
 
13:43
Informaci o úklidové práci traťových maršálů dostal do týmového rádia Lance Stroll. Nyní už by ale mělo být vše uklizeno a vůz Jolyona Palmera byl za pomoci jeřábu odtažen.
 
14:40
Na dráhu vyrazili jako první piloti Williamsu Lance Stroll a Felipe Massa. Traťoví maršálové mezitím odklízí monopost Jolyona Palmera.
 
15:00
Druhá část kvalifikace právě začala.
 
0:00
Do druhé fáze kvalifikace nepostupují Palmer, Vandoorne, Wehrlein, Ericsson a Grosjean.
 
0:00
V závěru první části kvalifikace havarovali hned dva jezdci! Jolyon Palmer nezkrotil svůj vůz a skončil v bariéře. Pascal Wehrlein dostal hodiny a i on zacouval do bariéry.
 
0:00
Čas vymezený pro první část kvalifikace právě vypršel a jezdci dokončují svá poslední měřená kola.
 
0:15
Fernando Alonso zajel hodně slušné kolo a poskočil mezi postupující. První část kvalifikace končí.
 
1:14
Zatímco jezdci z čela startovního pole jsou delší dobu v garážích, za nimi probíhají boje o postup do prostředního kvalifikačního segmentu.
 
2:24
Fernando Alonso je zpět na trati a bude snažit zamezit další balmáži v podání McLarenu. Při tom mu bude asistovat Stoffel Vandoorne.
 
3:57
Valtteri Bottas zajel naposledy čas 1:34.041 a nikdo jej zatím z první pozice nesesadil. Už se to možná ani nestane, protože jeho největší soupeři jsou v boxech.
 
4:38
Do druhé kvalifikační fáze by nyní neprošli Alonso, Wehrlein, Vandoorne, Ericsson a Grosjean. Oba závodníci McLarenu pomalu opouští garáž, aby mohli zabojovat o postup do druhé části.
 
5:24
Na nepostupových místech se nachází oba jezdci McLarenu. Jak Fernando Alonso, tak Stoffel Vandoorne jsou ale v tuto chvíli u svých mechaniků. Nechme se překvapit, zdali tato stáj příjemně překvapí v olympijském letovisku.
 
6:30
Tak nakonec nikoliv. Hamilton byl pomalejší o 368 tisícin a usadil se za Valtterim Bottasem. Pomyslné stupně vítězů uzavírá Sebastian Vettel, nacházející se momentálně v boxech.
 
7:04
Na vedoucí pozici se stále drží Valtteri Botas, kterého by mohl sesadit Lewis Hamilton, jenž má rozjeté dobré kolo. Uvidíme za malou chvíli, zdali jeho čas bude na Bottase stačit.
 
8:10
Jezci postupně míří do boxů a na tratí krouží jen polovina celého startovního pole. Svůj měřený čas dluží fanouškům Lewis Hamilton.
 
9:58
Za současné konstelace by nepostoupili Wehrlein, Grosjean, Ericsson, Hamilton a Massa. Posledně dva jmenovaní borci by se ale o svoji účast v prostředním segmentu neměli strachovat, neb dosud nezajeli měřený čas.
 
10:18
Lewis Hamilton si udělal krátký výlet mimo trať, ale nejednalo se o nic vážného. Pořadí na čele se nám znovu proměnilo, první je zatím Bottas následovaný Vettelem a Räikkönenem. Oba jezdci Ferrari jako jediní v celém startovním poli jedou na super-měkkých pneumatikách, všichni ostatní zvolili ultra-měkké.
 
11:47
Ještě před Vettelem a Hamiltonem porazil Carlose Sainze Sergio Pérez, který ale určitě neudrží vedoucí pozici nikterak dlouho.
 
12:25
Na čele průběžného pořadí se usadil Carlos Sainz, který jede na ultra-měkkých pneumatikách. První měřené kolo ale dosud nezajeli Sebastian Vettel s Lewisem Hamiltonem.
 
13:14
Na dráze je také Valtteri Bottas, který dokázal držet krok s oběma ferrari ve volných trénincích. V boxech se už mezitím připravuje výjezd Felipeho Massy.
 
14:38
V garáži stále zůstávají Kimi Räikkönen, Daniel Ricciardo a Felipe Massa. Právě Räikkönen ve volných trénincích ukázal, že bude Sebastianu Vettelovi a oběma mercedesům výrazným konkurentem.
 
15:02
Do kvalifikace za malou chvíli zasáhnou také dva největší favorité nejen tohoto závodního víkendu, ale i celého šampionátu Sebastian Vettel a Lewis Hamilton.
 
16:21
Z pit lane právě vyrazil Fernando Alonso, který se před několika dny nechal slyšet, že vynechá letošní Velkou cenu Monaka, protože se zúčastní závodu 500 mil Indianapolis v americké sérii IndyCar.
 
17:45
Jako první se na trať vydal Carlos Sainz, jehož okamžitě následovali oba piloti Haasu Romain Grosjean a Kevin Magnussen.
 
18:00
První část kvalifikace právě odstartovala.
 
TRÉNINKY


Do prvního tréninku zasáhl domácí pilot Sergej Sirotkin, který v monopostu Renaultu nahradil Nica Hülkenberga. Nadějný jezdec ale hlásil problémy s pohonnou jednotkou a nakonec odstavil svůj vůz vedle trati. Krátký výlet mimo dráhu si udělali Ricciardo, Bottas a Hamilton. Větší trable však potkaly Estebana Ocona, který ztratil kryt motoru. Na úvod závodního víkendu byl nejrychlejší Kimi Räikkönen (1:36.074), druhý Valtteri Bottas zaostal o 45 tisícin a třetí Lewis Hamilton ztratil 607 tisícin sekundy.


Ve druhém tréninku si Max Verstappen stěžoval na nízký výkon pohonné jednotky, Stoffel Vandoorne ji musel dokonce celou vyměnit a na startu nedělního závodu tak klesne o pět míst. Také prostřední tréninková jednotka byla v režii Ferrari, prvenství tentokrát uzmul Sebastian Vettel před Kimim Räikkönenem a Valtterim Bottasem.


Ani ve třetím tréninku nenašlo Ferrari svého přemožitele. Nejlepší čas zajel znovu Sebastian Vettel (1:34.001), o 337 tisícin pomalejší byl druhý Kimi Räikkönen a třetí Valtteri Bottas nabral manko 363 tisícin sekundy. O menší vzrušení se postaral Daniil Kvjat, který dostal hodiny v 15. zatáčce. Problémy s pohonnou jednotkou tentokrát postihly Daniela Ricciarda a Jolyona Palmera.

 
Příjemné sobotní odpoledne při sledování textového online přenosu z kvalifikace na čtvrtý závod letošní sezony mistrovství světa vozů formule 1, Velkou cenu Ruska.
 
Vítáme vás u on-line přenosu. Závod začíná v 14:00.